2019 Rep Hockey

Under 13

2019 U 13 Rep Information

Tournament Dates & Venues

Tournament Dates:

Hatch boys and Collier girls will be the 7th  – 12th October.

Curtis boys and Rawleigh girls will be the 6th  – 10th October

  • Hatch – Palmerston North
  • Collier – Wellington
  • Curtis – Hawke’s Bay
  • Rawleigh – Gisborne

Trial Dates

U13 Boys

Trial 1 – 23/06/19
Park Island, Napier
1pm – 3pm
Arrival from 12.30pm

Trial 2 – 30/06/19
Park Island, Napier
1pm – 3pm
Arrival from 12.30pm

Trial 3 – 7/07/19
Park Island, Napier
1pm – 3pm
Arrival from 12.30pm

U13 Girls

Trial 1 – 23/06/19
Hastings Sports Park
9am – 11am
Arrival from 8.30am

Trial 2 – 30/06/19
Park Island, Napier
1pm – 3pm
Arrival from 12.30pm

Trial 3 – 7/07/19
Park Island, Napier
1pm – 3pm
Arrival from 12.30pm

2019 Representative Teams

Under 13 Boys Hatch Team

Jack Baker-Sherman | Gordy Chatfield | Christopher Deed | Jack Duncan | Connor Findlay | Thomas Flay | Connor Harvey | Lachlan Hemmings | Reef Hicks | Jacob Holder | Alexander McLeay | Andrew Rawnsley | David Suisted | Jett Varcoe | Caleb Vincent | Lachie White

U13 Boys Curtis Team

Josh Blake | Sam Blakemore | Benjamin Clifton | WIll Foster | Oscar Holm | Josiah Jobbins | Luke Loader | Alex O’Neil | Zuriel Paulsen | Rafael Pettersson | Dontaye Renata-Smith | Jack Simmonds | Krishna Singh | Hugo Till | Hugo Till | Dominick Whitney | Jayden Moody | Non Travelling Josiah Jobbins.

Under 13 Girls Collier Team

Jenna Allison | AImee Argent | Rose Beal | Sabine Benson | Miah Brabin | Phoebe Driscoll | Brooke Geary | Jade Gifkins | Ana Good | Alice Grant | Emma Gross- Motu | Taryn Hayes | Emily Jones | Henni Nation | Keileigh Tamati | Anania Tamati

Under 13 Girls Rawleigh Team

Tia Anderson | Lucy Angland | Meg Berry | Stephanie Blackmore | Laura Brassington | Claudie Crichton | Kayley Finn | Tess Gunn | Rebecca Hunt | Grace Livingstone | Olivia Munialo | Hannah Ritchie | Megan Ritchie | Charlotte Wakefield | Aishling White | Kate Young

Under 13 Girls Rawleigh Development Team

Jess Agnew | Amy Alexander | Lily Campbell | Georgia Cockroft | Charlotte Croft | Liliani Cuevas -Guxton | Nastacia Gaylard | Kalla Hays | Aimee Hooper | Izzy Kenah | Maia Kittow | Lucy McLagan | Amber Morice | Lexi Pollock | Poppy Tarrant | Bostyn Te Whaiti | Paige Watson | Anna Wilson

Rep Clothing

Please find all the required Representative team wear on our online shop – scroll to the bottom of this page or select our Rep Hockey Shop

Age Group Players will need to purchase their own:

Orange socks
Black socks
Skort/Short
Training shirt

Hoodies are ordered in Team lots so the Manager will arrange this.

Representative Tournament Rules

2019 Rep Hockey

Under 15

2019 U15 Rep Information

Tournament Date & Venues

National Association Tournaments: 30th September – 5th October 2019

  • U15 Boys Premier – Northland – 7th place
  • U15 Girls Premier – Dunedin – 5th place
  • U15 Boys Champs – Wanganui – 7th place
  • U15 Girls Champs – Nelson – 7th equal placing

Trial Dates

U15 Boys

Trial 1 – 23/06/19
Hastings Sports Park
11am – 1pm
Arrival from 10.30am

Trial 2 – 28/06/19
Hastings Sports Park
4.30pm – 6.30pm
Arrival from 4pm

Trial 3 – 30/06/19
Cape Physio turf, Park Island
11am – 1pm
Arrival from 10.30am

U15 Girls

Trial 1 – 23/06/19
Park Island, Napier
11am – 1pm
Arrival from 10.30am

Trial 2 – 30/06/19
Park Island, Napier
11am – 1pm
Arrival from 10.30am

Trial 3 – 21/07/19 (was 7/07/19)
Cape Physio turf, Park Island
11am – 1pm
Arrival from 10.30am

2019 Representative Teams

Under 15 Boys Premier Team

Ryan Bell | Sam Brasell | Matthew Buckeridge | Tim Cornwall | Finn Diphoorn | Jonty Elmes | Blake Fromont | Logan Geary | Olivier Hillard | Jonnie Moffett | Josh Moroney | Callum O’Keeffe | James Rawnsley | Gray Smith | Ben Wilson | Declan Wong

Under 15 Development Team

Tyler Annand | Aidan Finn | Logan Geary | William Knowles | James Leon | Zak McGrath | Reuben O’Connor | Tom Porter | Liam Quinney | Theodore Roberts | Cameron Stevens | Jacob Siaosi | Ben Stephenson | Boston Stubbs | Jack Tremain | Harry Tylee – Morris | Kaito Wallis | Llewellyn Ward-Leikis

Under 15 Girls Premier Team

Jasmine Angland | Emily Brun | Adia Crawford | Hannah Findlay | Emma Findlay | Greer Findlay | Alice Hoogerbrug | Emma Johnson | Olivia Johnson | Amy Kean | Annabelle Kerr | Kayla Limerick | Harriet Lynch | Izzy Salter | Martine Sandberg | Kyla Smith

Under 15 Girls Championship Team

Fleur Barry | Meaghan Broad | Briar Fanning | Isabella Grant | Millie Hartridge | Abigail Heal | Molly Kinnear | Hanna Livingstone | Kenzie Lord | Mia Manuel-Ruawai | Lola McDonald | Rebekah Metlerkamp | Lucy Morrison | Dayna Peachey | Sophie Pollock | Lily Tarrant | Greer Tremain | Giulietta Whitney

Under 15 Girls Futures Team

Caitlin Astwood | Kayla Baillie | Ella Brassington | Isla Bremner | Leini Briggs | Charlotte Harvey | Lily Hasselman | Amelia Hayes | Tyla Martel | Emma McLagan | Cleo Roderick | Rosie Sunckell | Charlotte Swayn | Claudia Vignolini | Elle Williams | Baylie Young

Rep Clothing

Please find all the required Representative team wear on our online shop – scroll to the bottom of this page or select our Rep Hockey Shop

Age Group Players will need to purchase their own:

Orange socks
Black socks
Skort/Short
Training shirt

Hoodies are ordered in Team lots so the Manager will arrange this.

Representative Tournament Rules

2019 Rep Hockey

Under 18

2019 U18 Rep Information

2019 Representative Teams

Under U18 Women’s Squad

Amiria Tamati | Danielle Stephenson | Emily Urbahn | Gabrielle Howe | Hannah Jones | Jemma Barber | Jessica Tucker | Lily Valentine | Lily Verhoeven | Olive Cornwall | Olivia Achten | Olivia Kirkpatrick | Pippa Klingender | Sarah Kean | Sasha Norris | Sophie Campbell | Tess Ireland | Zoe Grupp

Non travelling reserves – Rana Cetinturk | Lily Jackson | Mollie Lord

Coach: Gary Heal | Assistant Coach: Mark Peachey | Manager: Sandie Tamati | Finance Manager: Marie Emerson | Umpire: Marie Emerson

Hawke’s Bay Men

Jamie Brun | Blake Bell | Mitchell Thompson | Jack McGrail | Alex Jeffares | Brayden Leicester | Connor Lawrence | Amiri Downs-Williams | Theo Wild | Jack Olsen | Samuel Heal | Noah Sloan | Dreydon Hughes | Samuel Williams |

Coach: Sam Hanks | Assistant Coach: TBC | Manager: Chris Thompson

Tournament Date & Venues

The National U18 Men’s and Women’s Association Tournament week isthe 8th – 13th July 2019

  • U18 Men – Pukekohe
  • U18 Women – Timaru

Trials

Hawke’s Bay Hockey Rep Trials

U18’s Trial Info – Please note the trial times are subject to change.

Sunday 7th April 9.00am – 10.30am Park Island
Sunday 14th April 9.00am – 10.30am Park Island
Sunday 5th May 9.00am – 10.30am Park Island

To Register: https://eventdesq.sportstg.com/index.cfm?fuseaction=main&EventDesqID=30389&OrgID=13333

Under 18 Tournament week 8th to 13th July

Under 18 Boys Premier – Pukekohe
Under 18 Girls Premier – Timaru

Cost:
Each Representative Player has a compulsory player contribution for their campaign of $600.

Each team has tournament costs of accommodation, travel, rental vans, food etc.

The Under 18 Mens campaign cost pre Fundraising could be around $1200.00 per person.

The Under 18 Womens campaign cost pre Fundraising could be around $1500.00 per person.

Rep Clothing

Please find all the required Representative team wear on our online shop – scroll to the bottom of this page or select our Rep Hockey Shop

Age Group Players will need to purchase their own:

Orange socks
Black socks
Skort/Short
Training shirt

There are also Rep Jackets available here.
Hoodies are ordered in Team lots so the Manager will arrange this.

Tournament Rules

2019 Rep Hockey

Senior | Masters

Masters

All the very best and safe travels to all our HBH players taking part in the 2019 National Masters Tournament this coming week – 3rd to 9th March in Hamilton.

Seniors

2019 HBH Senior Mens and Womens squads – playing against the Australia Country sides this Aprl in the Eastern State Clash 10th – 11th April @ Park Island.

Men
Simon Nation | Cameron Gichard | Sam Hanks | Tyler Mildenhall | Thomas Gardiner | Aaron McWilliams | Nathan Gunson | Sean Findlay | Marcus Ambrose | William Kerr | Charlie Jenkins | Josh Hunt | Liam Sykes | Jordy Tolchard | Jack McGrail | David Downs | Dominic Dixon | Joe Hanks | Hayden LeCompte 

Coach: Graeme Findlay

Assistant Coach: Jacob Matson

Women
Erika Andrews | Kayla Beach | Sarah Bridgeman | Tinesha Carey | Kaitlin Cotter | Emily Gaddum | Bella Greig | Rileigh Knapp | Grace Nancarrow | Sasha Norris | Erin Packer | Deborah Parkinson | Amy Rowlands | Arabella Sheild | Shannel Tamati | Jerree Waerea | Lynda Wall | Sarah Wilkinson | Elise Yule

Coach: Mark Peachey
Assistant Coach: Rachel Cornwall

2019

Takitimu Hockey

Takitimu Hockey Tournament – Labour weekend

If anyone is interested in playing for Takitimu at this years National Maori Hockey tournament please make contact with Ru Downs – see contact details below.

The tournament is going to be held in Waikato over Labour Weekend from the 20th to 23rd October 2018.

All players must be of Maori descent.

Contact Ru on 0212226785 or email downs_williams@xtra.co.nz

Officers:

Chairperson – Racheal Downs (Ru) from Hawke’s Bay
Secretary – Christine Rangihuna from Wellington

Contact:

Their email address is Haupoi.takitimu@gmail.com

For anyone interested in playing or umpiring you can contact Takitimu Hockey on the above email address or phone Racheal direct on 0212226785.

Facebook:

Visit our Facebook page

Hawkes Bay Rep Hockey Shop

Hawke’s Bay Hockey Official Rep Gear

Please find all the required Representative team wear here at our online shop.

Please note that the Hero Jacket – the traditional Rep Jackets have been discontinued but teams will still have the Hoodies order options

Age Group Players will need to purchase their own:

Orange socks
Black socks
Skort/Short
Training shirt

There are also Rep Jackets available here.
Hoodies are ordered in Team lots so the Manager will arrange this.

© Copyright 2017 HB Hockey - Design by GROW